Santiment Açıkladı: Bu Altcoinler Büyük Kâr Getirdi!

Kripto para piyasası, Bitcoin (BTC) ve diğer altcoinler için fiyatta son zamanlarda bir artışa tanık oldu. Blockchain analiz platformu Santiment tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu heyecanın ortasında, kripto ekosisteminde niş bir sektör olan yapay zeka (AI) ve büyük veri projeleri de önemli kazanımlar elde etti.

Santiment, o altcoinler için açıklama yaptı

Daha önce Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’te yayınlanan bir gönderiye göre Santiment, yatırımcıların “Bitcoin ve çeşitli meme coinlerdeki dip satın alma fırsatları nedeniyle dikkati dağılmış” görünmesine rağmen yapay zeka odaklı kripto para birimlerinin değerinde bir yükseliş gördüğünü belirtti.

Bu, daha geniş pazar eğilimlerinin bir miktar etki gösterebileceğini, ancak yapay zeka kripto alanındaki özel ilgi ve gelişmelerin de büyümeye katkıda bulunduğunu gösteriyor. Santiment, 100’den fazla yapay zeka destekli kripto para biriminden oluşan izleme listesinden belirli bir örneği vurguladı. Bu izleme listesi, Delysium (AGI), SingularityNET (AGIX) ve Liquid Artificial Intelligence (ALI) dahil olmak üzere birçok yapay zeka projesinin önemli fiyat artışlarına tanık olduğu Şubat ayı sonlarında oluşturuldu.

Bir cüzdan, yüzde 30 büyüme gördü

 Özellikle, yalnızca AI odaklı tokenlar içeren bu izleme listesindeki bir cüzdanın değeri, tek bir 24 saatlik süre içinde %30,7 oranında kayda değer bir artış yaşadı. Bu spesifik örnek, yapay zeka kripto segmentindeki hızlı büyüme potansiyelinin altını çiziyor.

Yapay zeka ile daha geniş kripto para piyasası arasındaki bağlantıyı daha da güçlendiren, önde gelen bir iş zekası yazılım şirketi MicroStrategy’nin eski CEO’su ve başkanı Michael Saylor, yakın zamanda yapay zekanın sonuçta Bitcoin’e olan talebi artıracağına olan inancını dile getirdi. Bir röportajda Saylor, bu iki yenilikçi teknolojinin kesişimindeki potansiyeli vurguladı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Saylor, şunları söylemişti:

Kendinizin yapay zeka versiyonunu oluşturmak ve internette sonsuza kadar yayınlamak istiyorsanız, ona biraz Bitcoin verseniz iyi olur. Bu yüzden orada ilginç bir talep fonksiyonu olacağını düşünüyorum.

Enerji FUD’una AI yaklaşımı

Saylor ayrıca Bitcoin’in çevresel etkisine ilişkin endişelere de değindi. Birkaç AI projesinin önümüzdeki yıllarda önemli enerji tüketimi artışı yaşayacağının ve potansiyel olarak daha önce Bitcoin ağıyla ilişkilendirilen “tüm enerji FUD‘unu devralacağının” öngörüldüğüne dikkat çekti. Bu açıklama, Saylor’ın, Bitcoin’i çevreleyen olumsuz çevresel algının, sonunda yapay zeka destekli projeler de dahil olmak üzere daha geniş kripto varlık alanına doğru kayabileceğine inandığını gösteriyor.

Genel olarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yanı sıra yapay zeka ve büyük veri projelerindeki son artış, bu yenilikçi teknolojilere olan ilginin arttığını vurguluyor. Yatırımcı odağı dalgalanabilse de, yapay zeka kripto sektöründeki spesifik gelişmeler, Michael Saylor gibi sektör figürlerinin öngördüğü uzun vadeli büyüme potansiyeli ile birleştiğinde, pazarın bu segmentinin sürekli ilgi ve araştırmayı hak ettiğini öne sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x